Jak usprawnić proces produkcyjny, by wygrać z tanią konkurencją ze wschodu

Produkcja to z założenia skomplikowany, czasochłonny i kosztowny proces. Gdyby było inaczej, nie byłby tak dochodowy. 

Od czasu, gdy dołączyliśmy do światowych gospodarek kapitalistycznych, uczestniczymy w globalnym handlu na takich samych warunkach jak inne kraje. Poza wszystkimi związanymi z tym faktem benefitami nękają nas też niedoskonałości tego systemu. Jedną z nich jest napływ tanich produktów z krajów, w których delikatnie mówiąc, luźno podchodzi się do praw pracowniczych i przestrzegania światowych norm bezpieczeństwa. Konkurencja z tak niskimi kosztami produkcyjnymi jest niezwykle trudna i wielu doprowadziła do ruiny. Na lokalnym rynku jest jednak szansa wygrania tego wyścigu. 

Automatyzacja produkcji

Mimo iż zachodnie fabryki ulokowane w Azji są mocno zautomatyzowane i wymagają niewielkich zespołów ludzkich do sprawnego funkcjonowania, to mniejsze fabryki, szczególnie w przemyśle odzieżowych bazują głównie na taniej sile roboczej. Ta natomiast nie słabo wykwalifikowana, popełnia błędy, choruje i jest mało elastyczna przy szybko zachodzących zmianach w poszczególnych branżach. Produkcję na zasobach ludzkich ciężko też skalować, przeszkolenie utrzymanie i kontrola są zbyt kosztowne, by mogło się to udać na wielką skalę. W tej dziedzinie automatyzacja wygrywa bezdyskusyjnie. 

Dlatego też kładzie się ogromny nacisk na rozwój automatyzacji i komputeryzacji procesów produkcyjnych i logistycznych. Tutaj kraje Europy zachodniej wygrywają. Ponieważ są w stanie przeznaczyć ogromne środki finansowe na rozwój automatycznych linii produkcyjnych, mogą też pozwolić sobie na lepsze wykształcenie mniejszej grupy niezbędnych pracowników. Warto o tym pamiętać podczas projektowania procesu produkcyjnego. 

Pierwszym elementem, który najłatwiej zautomatyzować są procesy logistyczne w przedsiębiorstwie. Mamy do dyspozycji na rynku wiele gotowych rozwiązań, które łatwo dostosowuje się do indywidualnych potrzeb. Automatyczne linie przenośnikowe, automatyczne i półautomatyczne systemy składowania, automatyczne podnośniki nożycowe, czy zdalnie sterowane wózki podnośnikowe, pozwolą zredukować załogę logistyczną do niezbędnego minimum. 

Stoły nożycowe
Fot:Stoły nożycowe Promag

Automatyzacja samego procesu produkcyjnego jest trudniejsze, jednak dobra optymalizacja wykonywanych czynności przez pracownika, redukcja ich do niezbędnego minimum. Wyposażenie w dopasowane półautomatyczne lub automatyczne nowoczesne narzędzia pozwala produkować załogę linii produkcyjnej nawet o połowę.  

Lokalny patriotyzm

Kolejnym niezwykle ważnym elementem walki z tanimi importowanymi produktami może być odpowiedni marketing. Odwołując się do patriotyzmu, mamy szansę wygrać z zagraniczną konkurencją. Dobrze przeprowadzona kampania marketingowa i PR oparta na wartościach narodowych, może zatrzeć różnicę konkurencyjną spowodowaną niską ceną importowanych wyrobów. Polska i jej konsumenci po pierwszym, ale wieloletnim zachłyśnięciu się nowoczesnymi produktami zachodnimi, a obecnie pochodzącymi z Azji tanimi wyrobami, wreszcie jest gotowa docenić wyroby lokalne, które często są znacznie lepszej jakości niż wschodnia konkurencja. Jesteśmy już gotowi zrezygnować z tanich wyrobów niskiej jakości na rzecz dobrych, trwałych, objętych rzetelną gwarancją lokalnych produktów. Mimo pozornie trwającego bumu na kupowanie bezpośrednio poprzez chińskie portale sprzedażowe, nasz lokalny produkt cieszy się już znacznie lepszą renomą niż kiedyś i staje się coraz modniejszy.

Ekologia ma znaczenie

Świat targany wieloma problemami związanymi z dynamicznym rozwojem technologii i przemysłu. Z rosnącym zapotrzebowaniem na energię i rosnącymi górami śmieci. Jest otwarty na ekologiczne rozwiązania i produkty. Warunek jest jeden. To musi być prawdziwa ekologia, a nie marketingowa sztuczka, ubierająca klasyczny wyrób w fałszywe obietnice. 

Prawdziwie ekologicznej produkcji nie da się prowadzić, bez możliwości sprawowania ścisłej kontroli nad każdym z etapów produkcji. Prawdziwie ekologiczny produkt jest nie tylko wykonany z naturalnych materiałów, ale i jego proces produkcji nie może być obciążający dla środowiska. Zlecenie wykonania czegokolwiek w Chinach, czy Indiach uniemożliwia zapewnienie klienta o pełnej ekologiczności całego procesu produkcyjnego. Jedynym rozwiązaniem jest produkcja wszystkiego na miejscu z lokalnych materiałów. 

Nie ma więc powodu, by nie inwestować w nasze polskie rodzime, przedsiębiorstwa produkcyjne i lokalne produkty. Odpowiednie nowoczesne podejście do takiej inwestycji i położenie nacisku na powyższe aspekty, zdecydowanie podniesie konkurencyjność naszego rodzimego produktu, który powstało od A do Z w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.